بارگذاری

در سال 2019 فناوری های نوین، آینده گردشگری را تغییر خواهند داد
 
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

پدیده هوش مصنوعی به عنوان پشتوانه قدرتمند بسیاری از پلتفرم های فناوری های نوین مانند واقعیت مجازی یا تحلیل داده های بزرگ مطرح گردیده است. وب سایت های گردشگری آموخته اند تا نتایج شخصی سازی شده بیشتری را به برنامه ریزان سفر ارایه نمایند. پلتفرم های چت نیز به ارایه خدمات بهتر از سوی تامین کنندگان کمک می نمایند. یادگیری ماشین به برنامه ریزان سفر کمک می کند تا درک بیشتری از داده های جدید کسب و کار خود مانند تصاویر، فیلم، اطلاعات شبکه های اجتماعی و زبان محلی را بدست بیاورند.

فراموش نکنیم هوش مصنوعی در ابتدای راه است و این فناوری اتفاقات غیر منتظره بیشتری را نسبت به تجربیات گردشگران پیش روی آنها قرار خواهد داد و در این راستا ارایه کنندگان خدمات گردشگری و بازیگران فناوری همواره در حال تحلیل و توسعه فناوری هوش مصنوعی هستند.

 

اینترنت اشیا (IoT)

تصور کنید، بمنظور ارایه خدمات بهتر، صندلی آنلاین هواپیما (Connected Airline Seat) توانایی اندازه گیری میزان اضطراب، هیدراتاسیون یا دمای بدن مسافر را داشته باشد یا یک اتاق هتل بصورت اتوماتیک دمای اتاق را متناسب با دمای مورد نظر مسافر تنظیم نماید. سنسورها، دستگاه ها و ماشین های آنلاین، شکل جدیدی از ارتباط با جهان فیزیکی را ایجاد نموده و به برندهای تجاری امکان می دهند تا تجربیات جدیدی را ارایه نمایند. اینترنت اشیا به شرکت های هواپیمایی و هتل های هوشمند کمک می کند تا ر سال 2019 تجربیات فراوان جدیدی را به گردشگران ارایه نمایند.

فراموش نکنیم، در حالی که کاهش هزینه هایی مانند هزینه های امنیت سایبری همواره یک چالش بزرگ است، ممکن است قوانین مرتبط با امنیت سایبری و اینترنت اشیا ریسک هایی را برای پیشگامان این فناوری بوجود آورد.

 

فناوری صوتی (Voice Technology)

فناوری صوتی شباهت های بسیاری با هوش مصنوعی دارد. در حال حاضر فناوری صوتی جایگزین اسکرین تایم (Screen Time) شده و به عنوان دستیار دیجیتال خانه پذیرفته شده است.

ممکن است فرهنگ خرید مسافران (Traveler Search-Shop-Buy Behaviors) در مورد برنامه ریزی سفر به دلیل اعتماد و اتکای آنها به تبادلات کلامی در طول سفر، تغییر یابد. سال 2019 اولین سالی است که هتل های زنجیره ای معتبر، سیستم های هوش مصنوعی دستیار (AI Assistance) را در تمامی اتاق های خود نصب نموده اند. فناوری های صوتی همواره در حال رشد می باشد. صنعت گردشگری، صنعت پیچیده ای است و تحلیل زبان های محلی بسیار سخت است. اما سرمایه گذاری های کلان در این بخش، پیشرفت های بزرگی را در سال 2019 به دنبال خواهد داشت.

فراموش نکنیم، احتمالا فناوری صوتی در توزیع سفرهای تجاری تحول چشمگیری ایجاد نمایند. در حالی که گردشگران حرفه ای در مورد نیازهای سفر خود اطلاع کافی داشته و نیازی به اطلاعات بیشتر برای رزرو ندارند اما فناوری صوتی بازار خوبی برای کاربران اولیه تکنولوژی های مبتنی بر Voice-Based Travel Booking ایجاد می نماید.

 

اتوماسیون (Automation)

اتوماسیون، ترکیب سخت افزار و پلتفرم های نرم افزاری است که براساس داده های از پیش تعیین شده وظیفه دیجیتالی کردن فرایندهای سازمان را بر عهده دارد. در واقع اتوماسیون حضور انسان را در فرایندها کم رنگ می نماید. فناوری رباتیک و اتوماسیون کاربردهای فراوانی در بخش های مختلف صنعت گردشگری دارند اما صنعت حمل و نقل زمینی بیشترین تاثیر را از این فناوری ها احساس نموده است. پیش بینی می شود که تا سال 2020 بیش از 10 میلیون خودرو بدون راننده در سطح جاده ها تردد نمایند که یکی از بزرگترین تغییرات صنعت حمل و نقل در تاریخ معاصر خواهد بود.

فراموش نکنیم، صنعت اتوماسیون به عنوان نیروی کار یک مسئله در حال رشد بوده و در حال حاضر حدود 10 درصد از نیروی کار جهانی را بخود اختصاص داده است. تغییر رویکرد فعالان صنعت گردشگری به استفاده از اتوماسیون فرصتی است تا در سال 2019 بر روی نخبگان این فناوری سرمایه گذاری مجدد نمایند.

 

بلاکچین (Blockchain)

امروزه صنعت گردشگری در حال  بهره برداری جدی از تکنولوژی ارز رمزها (Cryptocurrency) است. بازیگران بزرگ صنعت گردشگری و استارت آپ ها در جستجوی راه حل های بهینه سازی بخش های مختلف صنعت گردشگری از جمله توزیع آنلاین، برنامه های وفاداری، نظام های پرداخت، تراکنش های مالی و مبارزه با تقلب با استفاده از فناوری بلاک چین هستند. فناوری بلاک چین صنعایع مختلفی را از جمله بانکداری تحت تاثیر جدی قرارداده و پیش بینی می گردد که صنعت گردشگری نیز بصورت جدی تحت تاثیر بلاک چین قرار گیرد.

فراموش نکنیم، انقلاب و تحول فناوری بلاک چین در راه است. شاید بلاک چین برخی از فعالان گردشگری را از بازی خارج نکند ولی باعث می شود تا فعالان اصلی گردشگری در مدل های کسب و کار خود تغییراتی را ایجاد نمایند.

فناوری های مهرماندگار در بخش گردشگری الکترونیک

این فناوری پیشرفته، مبتنی بر تکنولوژی های هوش مصنوعی، تحلیل داده های بزرگ و بلاک چین عمل می نماید. کاربران و گردشگران از طریق شتابگر می توانند بصورت آنلاین نسبت به خرید خدمات بین المللی گردشگری و بصورت مستقیم و بدون واسطه و با بهترین قیمت ها اقدام نمایند. در این فناوری اطلاعات کاملی در مورد مقاصد سفر اعم از فیلم، عکس و مطالب کاربردی در کنار اطلاعات کامل خدمات گردشگری شامل اقامت (هتل)، حمل و نقل (پرواز، خودور، قطار، اتوبوس و کشتی)، تور، بیمه، گردشگری سلامت، خدمات ارتباطات موبایل، مدیریت رویدادها، IPTV و سایر خدمات از طریق فرم های و صفحات کاربرپسند در اختیار گردشگران قرار می گیرد. گردشگران می توانند پس از مشاهده اطلاعات مقاصد و انتخاب خدمات مورد نظر خود از طریق سیستم های پرداخت اینترنتی و با صرف کمترین وقت و هزینه نسبت به خرید الکترونیکی اقدام و صورتحساب خود را دریافت نمایند و از خدمات ارایه شده در شتابگر لذت ببرند. در حال حاضر شتابگر با 7 زبان بین المللی شامل انگلیسی، اسپانیایی، روسی، عربی، آلمانی، ترکی و فارسی فعالیت نموده و بزودی 10 زیان دیگر از جمله زبان های چینی و هندی نیز به شتابگر اضافه خواهد گردید. امکان محاسبه تمامی ارزهای رایج بین المللی و تبدیل آنها از دیگر قابلیت های شتابگر می باشد. هم اکنون ماژول های ذیل بر روی شتابگر عملیاتی بوده و سایر ماژول ها براساس برنامه زمانبندی عملیاتی خواهند گردید:

هتل های داخلی / پروازهای داخلی / تورهای داخلی  / اتوبوس داخلی / هتل های جهان / پروازهای جهان

سامانه ای است که در محیطی بی طرف، امکان معرفی و اطلاع رسانی خدمات و محصولات سازمان ها و شرکت هایی که خدمات مرتبط با گردشگری الکترونیکی را ارایه می نمایند، را فراهم نموده است. نام این سامانه از نام کارت های سفر که معمولا به عنوان نماد گردشگری الکترونیکی شناخته می شوند، الهام گرفته شده است. بازدید کنندگان این سامانه در محیطی برابر امکان مشاهده، بررسی و مقایسه انواع خدمات ارایه شده از سوی تامین کنندگان خدمات را داشته و همچنین می توانند از طریق این سامانه یا لینک های مرتبط با تامین کنندگان، خدمات مورد نیاز خود را بدون واسطه خریداری نمایند.

برخی از خدمات ارایه شده در travelcard.ir:

  • معرفی و صدور انواع کارت های ویزا و مستر کارت (نقدی و اعتباری)
  • معرفی و بهره مندی از خدمات سامانه های تخصصی فروش خدمات گردشگری داخلی و خارجی
  • معرفی خدمات و صدور انواع کارت های سفر ارایه شده از سوی بانک های ایرانی
  • معرفی خدمات و صدور انواع بیمه نامه های سفر ارایه شده از سوی شرکت های بیمه ایرانی
  • معرفی خدمات و صدور انواع بیمه نامه های بین المللی سفر ارایه شده از سوی شرکت های بیمه بین المللی
  • معرفی خدمات و فروش انواع سیم کارت های بین المللی
  • معرفی خدمات و فروش شارژ اپراتورهای تلفن همراه ایرانی
  • معرفی و بهره مندی از خدمات باشگاه های مسافران کثیرالاسفر شرکت های هواپیمایی ایرانی و خارجی
  • معرفی و بهره مندی از خدمات فروشگاه های اینترنتی ایرانی